۶ کاربرد تکنولوژی لیدار

لیدار یک تکنیک سنجش از دور لیزری است که با اندازه گیری فاصله، اطلاعاتی را از سطح اشیاء جمع آوری می کند. داده هایی که توسط تکنولوژی لیدار به دست می آیند کاربردهای وسیعی در امور جنگل داری، توسعه شهری و… دارند.

در مقاله “تکنولوژی لیدار چیست؟” به طور کامل تکنولوژی لیدار را مورد بررسی قرار دادیم. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی کاربردهای لیدار در زمینه های مختلف بپردازیم.

 

کاربرد لیدار در تصویر برداری

تصویربرداری هوایی از سطح زمین یکی از مهم ترین کاربردهای لیدار است. این تصاویر در زمینه نقشه برداری، کارتوگرافی و… مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل دقت و کیفیت بالای سیستم لیدار می توان در تهیه نقشه های پوشش گیاهی، نقشه های جاده ای، نقشه های شهری و.. از لیدار استفاده کرد.

 

کاربردهای لیدار در باستان شناسی

از لیدار می توان در جمع آوری داده های مربوط به باستان شناسی برای ثبت بناهای باستانی، حفظ و نگهداری آثار باستانی و مشخص کردن میزان تغییرات آنها در مدت زمانی طولانی استفاده کرد.

 

کاربردهای لیدار در کنترل آب های زمینی

فناوری لیدار در زمینه اندازه گیری عمق آب های سطحی، پیش بینی و یا تشخیص میزان آب ناشی از آب شدن برف ها، کنترل آب پشت سدها و مشخص کردن مناطقی که در معرض خطراتی از جمله سیلاب هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کاربردهای لیدار در زمین شناسی

تکنولوژی لیدار در تهیه نقشه های گوناگون زمین شناسی نیز کاربرد دارد. همچنین لیدار مناسب ترین روش برای مشاهده و بررسی تغییراتی که در مدت زمانی طولانی در سطح زمین رخ می دهد است.

 

کاربرد لیدار در جنگل داری

لیدار یکی از بهترین روش ها برای طبقه بندی گیاهان، مدیریت جنگل داری و جمع آوری اطلاعات جنگل ها مانند ارتفاع درختان و پوشش گیاهی، تعیین میزان رشد درختان و… است.

 

کاربردهای لیدار در تصمیم گیری های شهری

داده ها و اطلاعاتی که توسط لیدار جمع آوری می شوند می توانند در تهیه مدل سه بعدی شهری بسیار مناسب باشند. از این مدل های سه بعدی شهری، می توان در تهیه نقشه از ساختمان ها، شناسایی موقعیت درختان و… استفاده کرد.

علاوه بر این ها در تشخیص سرعت وسایل نقلیه نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

 

  نظرات