کاربردهای سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)

همانطور که در مقاله سیستم اطلاعات جغرافیایی یا GIS چیست؟گفتیم، GIS سیستمی است که داده های مکاندار و جغرافیایی را جمع آوری کرده و با استفاده از نرم افزارها و سخت افزارهایی به تحلیل و پردازش آنها می پردازد و سپس آنها را به دانسته ها و اطلاعات مفید تبدیل می کند. حال در این مقاله قصد داریم تا با کاربردهای GIS در زمینه های مختلف آشنا شویم.

 

کاربردهای جی ای اس در زمینه توسعه و مدیریت شهری

یکی از کاربردهای اساسی GIS توسعه و مدیریت یک شهر است. سیستم اطلاعات جغرافیایی در این زمینه می تواند در تصمیم گیری های شهری مانند برنامه ریزی های محلی، گسترش شهرها، طراحی خیابان ها و مسیرها، به مدیران کمک کند.

علاوه بر تصمیم گیری های شهری، مدیران می توانند با استفاده از اطلاعاتی که GIS در اختیار آنها قرار می دهد، میزان عرضه و تقاضا در زمینه مسکن را پیش بینی کنند تا بتوانند تصمیمات بهتری در این زمینه بگیرند.

همچنین میتوان با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی میزان ترافیک یک منطقه یا یک شهر را مطالعه کرد و مورد بررسی قرار داد و برنامه ریزی های درستی در رابطه با ترافیک داشت. علاوه بر این ها اطلاعات به دست آمده از GIS می تواند به تعیین و یا تخمین میزان آلودگی یک شهر کمک کند.

به دست آوردن اطلاعات جمعیتی مانند میزان جمعیت یک منطقه، سن، شرایط اقتصادی و…برای تشخیص مناطق آسیب پذیر نیز از جمله کاربردهای سیستم اطلاعات جغرافیایی در زمینه مدیریت شهری است.

تهیه نقشه های کاربری اراضی و تهیه مدل های چند بعدی از محیط شهری از کاربردهای دیگر GIS در این زمینه است.

 

کاربردهای سیستم اطلاعات جغرافیایی در مدیریت بحران

با استفاده از اطلاعاتی که سیستم اطلاعات جغرافیایی به ما می دهد علاوه بر حفاظت از محیط زیست در برابر حوادث احتمالی، میتوان در بحران ها و بلایای طبیعی تصمیم گیری های درستی انجام داد و بحران را به شکل درستی مدیریت کرد برای مثال می توان برای شرایط اضطراری مانند آتش سوزی و زمین لرزه برنامه ریزی کرد و مسیرهای خلوتی را برای شرایط بحرانی در نظر گرفت. علاوه بر آن با استفاده از اطلاعات این سیستم می توان میزان خسارت مناطق آسیب دیده را نیز تخمین زد.

از دیگر کاربردهای جی آی اس در زمینه مدیریت بحران می توان به شناسایی مناطق پرخطر، پیشگیری از بروز حوادث، شناسایی مناطق زلزله خیز اشاره کرد.

 

کاربردهای GIS در توسعه و بهبود کسب و کارهای شهری

با توجه به این که کسب و کارهای شهری با داده ها و اطلاعات مکانی در ارتباط هستند در این زمینه نیز می توان از جی آی اس استفاده کرد؛ به طوری که با استفاده از GIS می توان مناطق مناسب برای تاسیس یک فروشگاه را بررسی و ارزیابی کرد.

با استفاده از اطلاعاتی که توسط GIS به دست می آید می توان به تحلیل و پیش بینی وضعیت بازار، تحلیل رقبای کسب و کار، تحلیل رفتار مشتریان آن منطقه، تحلیل مناطق فروش، سیاست تبلیغات، سیستم های بازاریابی پرداخت؛ با این کار می توان تعیین کرد که چه منطقه ای برای گسترش کسب و کار ما مناسب است.

بنابراین می توان گفت توسط سیستم اطلاعات مکانی می توان تصمیم گیری های درستی در جهت بهبود کسب و کارهای یک منطقه یا یک شهر گرفت.

 

کاربردهای GIS زمینه پزشکی

همانطور که می دانیم بسیاری از بیماری ها مانند مالاریا و سالک منشاء ژنتیکی و رژیمی ندارند و ناشی از آلودگی های محیطی هستند. از این رو باید مطالعات محیطی و مکانی انجام شود تا علل بیماری هایی که به واسطه آلودگی های محیطی شیوع پیدا می کنند بررسی شوند. در این زمینه نیز سیستم اطلاعات مکانی می تواند ابزار بسیار مناسبی برای بررسی آلودگی های محیطی یک منطقه، بررسی نحوه انتشار یک بیماری و کشف علل تجمع مکانی این بیماری ها (مانند بیماری سالک که تجمع مکانی این نوع بیماری در مناطق مرطوب صورت می گیرد) باشد. علاوه بر آن با اطلاعاتی که توسط GIS به دست می آید می توان به کنترل و درمان این بیماری ها کمک شایانی کرد.

 

کاربردهای جی آی اس در مدل سازی

از کاربردهای سیستم اطلاعات جغرافیایی در زمینه مدلسازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدل سازی و شبیه سازی میدان رزم برای برنامه ریزی های جنگی.

مدل سازی برخورد با بلایای طبیعی مثل سیل، زلزله و… برای ارزیابی خسارت های ناشی از آن و مدیریت بهتر بلایا.

مدل سازی شهری برای برنامه ریزی های شهری و یا بررسی تحولات شهری و…

 

  نظرات