نقش پهپادها در کشاورزی

از دغدغه ها و مشکلات اصلی کشاورزان می توان به کاشت و مراقبت از محصول، تشخیص آفات و سمپاشی های به موقع مزرعه و… اشاره کرد. در این راستا پهپادها می توانند مشکلات کشاورزان را در زمینه های بسیار زیادی کاهش دهند.

پهپادهای کشاورزی قادراند اطلاعاتی را از محصولات مزرعه جمع آوری کرده و به کشاورزان در مدیریت بهتر مزرعه خود کمک کنند. علاوه بر آن می توانند به سمپاشی و کاشت محصول نیز بپردازند. پهپادهای کشاورزی به طور معمول با برنامه ریزی های قبل پرواز هدایت و کنترل می شوند؛ البته این پهپادها می توانند توسط کاربر نیز هدایت و کنترل شوند.

در ادامه به بررسی کاربردهای پهپاد در کشاورزی می پردازیم.

 

تعیین میزان مواد مغذی زمین

از کاربردهای بسیار جالبی که پهپادها در زمینه کشاورزی دارند می توان به این اشاره کرد که این پرنده های کوچک قادراند تشخیص دهند کدام قسمت از مزرعه دارای مواد مغذی کمتری است. پس از آن می توانند به پخش این مواد مغذی در همان قسمت از مزرعه با سرعت زیادی بپردازند. این کار هزینه های کشاورزی را بسیار پایین می آورد و همچنین از آسیب رساندن به مزارع نیز جلوگیری می شود.

 

کاشت محصول

یکی از جدیدترین کاربردهای پهپاد در کشاورزی این است که آنها می توانند غلاف هایی را که با بذر، مواد مغذی و مورد نیاز گیاه پر شده اند را به داخل خاک بفرستند (شلیک کنند). در این صورت علاوه بر کاشت بذر، مواد مغذی برای حفظ زندگی گیاه نیز فراهم می شود. همچنین هزینه های کاشت و زمان آن را نیز کاهش می دهد و از ورود ادوات کشاورزی مانند تراکتور (که به خاک آسیب می رسانند) به زمین نیز جلوگیری می شود.

 

تشخیص آفات و علف های هرز و سمپاشی محصولات

از جمله خطراتی که زمین های کشاورزی را تهدید می کند آفات، بیماری ها، حشرات، علف های هرز زمین و… هستند که هر ساله خسارات زیادی را به کشاورزان وارد می کنند. پهپادها در این زمینه نیز می توانند کمک بسیار زیادی به کشاورزان کنند و آن ها را از خطرات احتمالی مزارعشان مطلع کنند.

با استفاده از سنسورهایی که بر روی پهپادها نصب می شوند می توان آفات، حشرات و علف های هرزی که مزارع را درگیر کرده اند را تشخیص داد. علاوه بر تشخیص این آفات، پهپادها می توانند به سمپاشی آن قسمت از زمین که درگیر تجمع آفات است بپردازند و این کمک بسیار بزرگی به کشاورزان است زیرا نیازمند دخالت مستقیم شخص نیست.

از مزیت های سمپاشی با پهپادها می توان به سرعت بالا، سمپاشی دقیق و یکنواخت، کاهش آسیب های زیست محیطی، سمپاشی محصول در مسیرهای صعب العبور، عدم آسیب به گیاهان، محصولات و خاک و مصرف بهینه سم اشاره کرد.

 

میزان آبیاری زمین

با نصب سنسورهای رطوبت سنجی بر روی پهپادها می توان میزان رطوبت زمین را تشخیص داد و فقط به آبیاری قسمت هایی از زمین که نیاز به آبیاری دارند پرداخت. این کار علاوه بر کم کردن هزینه های آبیاری زمین به صرفه جویی در آب نیز کمک بسیار بزرگی می کند.

 

ارزیابی خسارات وارد شده به محصول در بلایای طبیعی

کارشناسان بیمه نیز می توانند با استفاده از پهپادها به راحتی و در کمترین زمان ممکن میزان خسارت های وارد شده به محصولات در یک حادثه غیر مترقبه به یک زمین کشاورزی را برآورد کنند.

 

تهیه نقشه از مزارع

تهیه نقشه های توپوگرافی و نقشه های سه بعدی دقیق از مزارع، به کشاورزان کمک می کند تا تصمیم گیری و برنامه ریزی بهتری برای مزارع خود داشته باشند. برای مثال با تهیه نقشه های سه بعدی از مزارع  می توان به تجزیه و تحلیل کیفیت و بافت خاک، میزان فرسایش خاک و… پرداخت و میزان کاشت بذر در مزارع را مدیریت کرد.

 

از دیگر کاربردهای پهپاد در  کشاورزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدیریت زمین های وسیع

ارزیابی و نظارت بر رشد محصول

با سنسورهای خاصی که روی پهپادها نصب می شود می توان میزان کلروفیل را نیز تشخیص داد.

تخمین میزان محصول مزارع

تجزیه و تحلیل خاک و وضعیت مزارع

گرده افشانی

  نظرات