نقش پهبادها در محیط زیست

انواع تهدیدات انسانی و طبیعی صحنه های ملی و طبیعی کشور را نشانه گرفته است که نهادهای متولی مربوطه و دلیل کمبود بودجه نیروی محیط‌بان توان مقابله با این روند تخریبی را ندارند.

در این شرایط استفاده از فناوری‌های نوین هوایی همچون پهپاد تا می‌تواند به عنوان بازوی یاری رسان محیط زیست و منابع طبیعی عمل کرده و ارگان ها را در بحث نظارت و پایش کمک کند.

درست از زمانی که تکنولوژی پا به عرصه زندگی اجتماعی و شخصی افراد گذاشت تغییر ظرفیت ایجاد و بسیاری از مشکلات را که حل آنها به زمان و نیروی انسانی زیادی نیاز داشت به راحتی برطرف کرد.با گذر زمان کم کم این تکنولوژی کمک نیروی انسانی شد و توانست کارهایی را انجام دهد که بشر به تنهایی قادر به انجام آنها نبود.

پهپاد ها و جنگلها

در بسیاری از کشورهای دنیا استفاده از تکنولوژی روز دنیا برای حفاظت و جلوگیری از قطع درختان جنگلی نهادینه شده است و به این روش توانستند جنگل ها را حفظ کند. این در حالی است که جنگل‌های بکر و استثنائی ما به دلیل کمبود نیروی انسانی و بهره نبردن برخی تکنولوژی ها هنوز هم با ورود قاچاقچیان مواجهند.

به تازگی گروهی از محققان منابع طبیعی تصمیم گرفتند تا تکنولوژی را به عرصه جنگل وارد کنند و از آن برای حفاظت از جنگل بهره بگیرند.

استفاده پهپاد در کشور ایران

پهپادها بیشتر برای انجام هلی شات و فیلمبرداری در کشور ما استفاده می‌شوند و استفاده کاربردی از آنها انجام نمی شود در حالی که می تواند در عرصه جنگل خیلی به ما کمک کند زیرا هزینه عکس گرفتن‌های هوایی زیاد است و اصولاً گرفتن عکس های هوایی به صرفه نیست و به همین دلیل استفاده از پهپادها در عرصه‌های جنگلی مطرح شد، دلیل آن هم این بود که هجوم گونه های علفی و چوبی و نیاز گونه‌ها به هرس هزینه های زیادی را به همراه دارد و اجرای برنامه های مراقبتی نیز مستلزم صرف هزینه‌های هنگفتی است، لذا بررسی قابلیت و پهپاد در پایش جنگل ها بسیار کاربردی بوده است و این پهپادها می توانند خیلی به ما کمک کنند زیرا توانایی این را دارند که در روزهای ابری و بارانی نیز پرواز از عرصه های جنگلی عکس های سه بعدی تهیه کنند.

این عکس ها به ما کمک کنند تا ببینیم در چه قسمت‌هایی جنگل کاری موفقی داشته ای و در کجاها باید توان بیشتری به خرج دهیم در واقع بحث جنگل کاری موفق را از ناموفق تفکیک می کند.

پهپادها قابلیت پرواز در تمام ساعات شبانه روز و کنترل به صورت دستی و اتوماتیک را دارند و این امر می‌تواند به حفاظت از جنگل در کنار نیروی انسانی کمک شایان کند.

زیرا قدرت مانور در جنگل را دارد و می‌تواند حضور قاچاقچیان در جنگل را مشخص کنند. از پهپاد برای نشان دادن تغییرات جنگل‌ها در یک نقش پایش آتش سوزی نشان دادن نقاط خطر و غیره به راحتی می توان استفاده کرد.

پهپاد و حفاظت از حیوانات درحال انقراض

با استفاده از پهباد میتوان از شکار غیر قانونی حیوانات جلوگیری کرد در دهه گذشته شکار غیر قانونی کرگدن در آفریقا ۹۰ برابر افزایش یافت آماری که در صورت عدم واکنش مجامع بین الملل خبر از انقراض این موجودات کمیاب در ۱۰ سال آینده می‌دهد.

موسسه دیدن برگ اخیراً از شراکت خود با کمپانی یادگیری ماشین پرده برداشته است پهپادهای دیدن برگ به زودی می توانند با استفاده از فناوری یادگیری ماشینی جانوران شکارچیان و خودرو های آن ها را قبل از اعزام نیروهای انسانی به محل شناسایی کنند.

هدف اصلی ترکیب تکنولوژی های این شرکت با پهپادهای پروژه چوپان هوایی است تا از طریق جایگزینی هوش مصنوعی با انسان کار پردازش هزاران گیگابایت داده‌ای

که توسط دوربین های هوایی ضبط می‌شوند با سرعت بسیار بالا تر انجام شود. این هوش مصنوعی به گونه‌ای طراحی شده که توانایی انجام فعالیت در همه شرایط و پلتفرم ها را داشته باشد،

هدف نهایی حل مسئله شکار غیرمجاز و نجات جان هزاران جانور کمیاب و همچنین دستگیری و مجازات شکارچیانی است که در حالت عادی از چنگ قانون می گریزند.

پهپاد و سرشماری حیات وحش

اداره خدمات و حیات وحش در کنیا با استفاده از پهپادهای ویژه سرشماری دقیق از وضعیت حیات وحش و جانوران وحشی این کشور انجام داد در این سرشماری محوطه ای وسیع به مساحت ۴۸ هزار و ۶۵۶ کیلومتر مربع مورد بررسی قرار گرفته است. شرایط اکوسیستم و تهدیدات زیستی موجود در منطقه واقع در مرز دو کشور کنیا و تانزانیا نیز مطالعه شد.

بر اساس گزارش انجمن حفاظت از محیط زیست در قاره آفریقا عوامل متعددی مانند :

محدود شدن و زیستگاه‌های طبیعی شکار غیر قانونی دخالت انسان در محیط زیست و آلودگی های ناشی از فعالیت های انسانی سبب شده است، بسیاری از گونه های جانوری در این قاره در خطر انقراض قرار بگیرند. که در این میان شرایط فیل و کرگدن آفریقایی بحرانی بوده و به تازگی باید نام شیر آفریقایی را نیز در این فهرست اضافه کنیم. علاوه بر موارد فوق این جانور بسیاری از ایستگاه‌ها و قلمروی طبیعی خود را در اثر فعالیت های انسانی از دست داده است. فعالان محیط زیست امیدوارند با ادامه دادن نهضت جهانی حمایت از این حیوانات توانند به حفظ این جانوران در محیط زیست کمک کرده و از انقراض آنها جلوگیری کنند.

پهپاد و سرشماری پرندگان

در این روش می‌توان از کلونی پرندگان تصویربرداری کرد که در آن دقت سرشماری پرندگان بیشتر خواهد شد،همچنین در این روش با پرواز پهپادها گردشگران می توانند

به صورت آنلاین مناظر بدیع را از قلب مناطق حفاظت شده که حضور فرد در آن امکان پذیر نیست مشاهده کنند.

پهپاد و بلایای طبیعی

در هنگام حوادث پیش بینی نشده مانند زلزله سیل و رانش زمین استفاده از پهپادها به یافتن تصاویر دقیق از بحران جهت پشتیبانی در لحظه کمک می کند.

گشت زنی و پایش مداوم مناطق بحران زده برای به دست آوردن گزارشی سریع از میزان تخریب زیرساخت‌ها قسمتهای سالم و تخریب شده شهر در اثر زلزله و یا افراد قرار گرفته در محاصره سیل در شرایط بحرانی بسیار کمک کننده است.

پهپاد و آلودگی هوا

ترکیبات آلی سبک یا فرار که در هوا شناور می شوند می توانند در طولانی و کوتاه مدت منجر به فهرستی طولانی از عوارض سلامتی در انسان ها باشد دانستن اینکه تجمع این ترکیبات در کجا و در چه سطوحی است امکان فوق‌العاده‌ای برای جلوگیری از این عوارض است.

ترکیبات آلی فرار گازهایی هستند که از محصولاتی نظیر اسپری چسب مو اگزوز خودروها و نشر و انفجارات خطرناک ایجاد می شوند و هنگامی که انسان آن را استنشاق می کند می‌تواند موجب تحریک چشم و بینی ،خستگی حالت تهوع و سردرد شود. در حالیکه در طولانی مدت در معرض این گازها قرار بگیرد می تواند منجر به سرطان شود. محققان دانشگاه رایس به همراه محققان کالج پزشکی بیلور به دنبال بهره گیری از قدرت و پهپادها در شناسایی ابرهای این گازها هستند. آن ها به طور خاص امیدوارند نشر و انتشار این گازها را در جو ،با این پهپادها شناسایی کنند. برنامه این است که ناوگانی از این پهپادها را به پرواز در بیاورند تا بتوانند با استفاده از حسگر ها و فرستنده ها برای ارتباط با یکدیگر یک شبکه شناسایی نشده و انتشار گازهای آلی فرار را تشکیل دهند.

مجموعه پهپادها در یک مدل سه بعدی از مناطقی که توسط گاز های عالی سبک آلوده شده‌اند و برای انسانها موزه هستند ایجاد می‌کند که سپس می توانند ساکنان این منطقه را مطلع کنند.اگر یک نشت شیمیایی در یک منطقه وجود داشته باشد ممکن است مردم تا چند روز از وجود آن مطلع نشوند این سیستم می تواند بلافاصله از طریق تلفن های همراه مردم را مطلع سازد.همچنین دولت چین برای مقابله با آلودگی هوا پهپادی را با کمک شرکت صنایع هوایی چین به بوته آزمایش گذاشت که مواد شیمیایی را بر شهر می باشند این پهپاد که پارافویل نام دارد به یک چتر گلایدر مجهز شده است و می‌تواند ۷۰۰ کیلوگرم مواد شیمیایی پاک کننده دود را در شعاع ۵۰ کیلومتری حمل کند. این هواپیما که بالهای نرمی دارد نسبت به پهپادهای دارای بال ثابت که برای پاکسازی دود استفاده می‌شوند، ۹۰ درصد کم هزینه‌تر است.

این پهپاد با پاشش یک کاتالیست شیمیایی که با ذرات موجود در دود واکنش نشان می دهد آلاینده‌ها را منجمد می کند سپس این آلاینده‌ها به زمین می برند این پهپاد برای مبارزه با بحران آلودگی هوا در پکن طراحی شده است.

پهپاد و مراقبت از میادین نفت و گاز

شرکت نفت انگلیس توانست یک پهپاد ۱۳ پوندی که حدود ۶ کیلوگرم بود را در آسمان آلاسکا پرواز در آورد، این اولین پرواز پهپادهای تجاری با مجوز رسمی در ایالات متحده می باشد.شرکت نفت انگلیس به دلیل بالابردن سطح و دقت نظارت بر عملیات های نفتی در مناطق سخت و صعب العبور قطبی در نواحی شمالی آلاسکا تصمیم به استفاده از پهپادهای بدون سرنشین گرفته است. به وسیله این پهپادها از حدود ۲۰۰ مایل جاده و چهار راه ها و طول هزار و ۳۰۰ مایل لوله‌های نفتی عکس برداری تصویر برداری و نقشه برداری هوایی انجام دهد. این پهپاد قادر است که از عکسهای برداشته شده از ارتفاع ۲۰۰ پایی زمین نقشه هایی با رزولوشن بالا تولید نماید.

  نظرات