تاریخچه شرکت

بسم الله الرحمن الرحیم

شرکت آینده سازان مکان مبنای آریا با نام اختصاری آما (AMMA) با هدف گسترش استفاده از ظرفیت ها و قابلیت های GIS و سنجش از دور در پروژه های آموزشی و خدمات محیط زیستی در سال ۱۳۹۶ پایه گذاری شد.

تیم اولیه شرکت عبارت بود از :
خانمها :

  • راضیه رجبی ، کارشناسی نرم افزار  از دانشگاه تربت حیدریه (۱۳۹۲)
  • زینب ایران منش کارشناسی IT از دانشگاه خیام مشهد (۱۳۹۷)

 و آقایان :

  • محمد آقابیگی ، کارشناسی ارشد مطالعات منابع آب با استفاده از GISو RS سال ۱۹۹۸ (۱۳۷۷)،دانشگاه Twente هلند (دانشکده ITC)
  • الیاس رمضانی پور کارشناسی ارشد آبخیزداری دانشگاه فردوسی مشهد ( ۱۳۹۴)
  • معین آقابیگی کارشناسی IT از دانشگاه خیام مشهد ( ۱۳۹۷)

 در ابتدا تلاش این گروه بر روی توسعه اپلیکیشن های موبایل و بویژه توسعه و ایجاد اپلیکیشن مکان محور برای مدیریت بازار آشفته شهر مشهد (بیش از ۳۰۰٫۰۰۰ شغل در گروه های مختلف شغلی )متمرکز گردید. این طرح با وجود قابلیت های فراوان و امکان ارائه خدمات گسترده به فروشندگان و مشتریان نیاز به سرمایه اولیه ای در حدود یک میلیارد تومان داشت. متأسفانه عدم جذب سرمایه گذار مناسب باعث ناتمام ماندن این طرح شد.

مهندس محمد آقابیگی که هم اینک بازنشسته وزارت جهاد کشاورزی است در طول ایام خدمت در جهاد کشاورزی خراسان رضوی و اداره کل منابع طبیعی، موفق به ایجاد و راه اندازی پایگاه داده مکانی به صورت EGIS شده بود که با بازدید آقای دکتر علی آبکار مدیر عامل شرکت اگریواچ در هلند به همراه مهندس احسان یثربی مسئول روابط بین الملل دانشگاه تربت حیدریه از این پایگاه داده، مورد تشویق قرار گرفت.

این بازدید زمینه همکاری ایشان با پروژه GEONETC با مدیریت دانشگاه Lund سوئد که با همکاری چند دانشگاه اروپایی ازجمله Twente هلند، انستیتو سوپر تکنیک پرتقال و ویلنیوس لیتوانی و دانشگاه تربت حیدریه، ملایر و صلاح الدین و دیهوک عراق برگزار می شود را فراهم کرد.

همزمان با برگزاری دهمین اجلاس GEONETC در دانشگاه تربت حیدریه به مدیریت پروفسور Professor Petter Pilesjö    و همراهی معاون ایشان آقای دکتر علی منصوریان و سایر اساتید از دانشگاه های اروپایی و عراقی، فرصتی فراهم شد تا علاوه بر آشنایی اینترنتی، آشنایی رو در رو با اساتید مذکور فراهم گردد.

پایگاه داده اطلاعات مکانی در فرصتی مورد بازدید خانمها دکتر آنا پائلو فالکائو Dr Ana Pa، خانم جوآن  و دکتر آنتون  ویرنیخ قرار گرفت و علاوه بر تشویق، توصیه های خاص بویژه توسط دکتر آنتون برای ادامه کار داده شد.

مهندس الیاس رمضانی پور که مدیر عاملی شرکت را بعهده دارد، در پروژهGEONETC  بعنوان کارشناس خبره و مسلط به GIS، ارزیابی دوره GIS  پیشرفته را بعهده داشته است. او از دوران دانشجویی با قابلیت های GIS  آشنا شده و در پروژه های متعدد آموزشی و اجرایی  فعالیت داشته است.

خانم مهندس زهرا رجبی که از دیگر همکاران شرکت است نیز در دوره GEONETC  بعنوان کارشناس ،ارزیابی دوره GIS  مقدماتی را انجام داده اند.

با توجه به تجربه و تخصص شرکت آما در مباحث GIS  و RS و همچنین پتانسیل های به وجود آمده از برنامه GeoNetC و همچنین در راستای استفاده از محتواها و دوره های تدوین شده در GeoNetC که محوریت استفاده از این دوره ها باید توسط دانشجویان ایرانی و عراقی صورت پذیرد، تفاهم نامه ای بین دانشگاه تربت حیدریه و شرکت آما در حال تدوین است که پیرو بخشی از این تفاهم نامه قرار است محتواهای تولید شده توسط شرکت آما و تحت نظارت دانشگاه تربت حیدریه این دوره ها توسط اساتید خبره و باتجربه برای داوطلبین در این عرصه ارائه گردد. در نظر است که ارائه این دوره ها از اکتبر ۲۰۱۹ آغاز گردند.

محتواهای تولید شده نهایی توسط دانشگاه لوند در اختیار دانشگاه تربت حیدریه قرار گرفته است و دانشگاه تربت حیدریه پیرو تفاهم نامه منعقد شده این محتواها را جهت تدریس و آموزش در اختیار شرکت آما قرار خواهد داد.

در راستای برنامه (ICM  (Interchange Credit Mobility اراسموس پلاس دانشگاه تربت حیدریه جهت تبادل همکاری های علمی و ایجاد ارتباطات علمی بین اساتید و دانشجویان دانشگاه تربت حیدریه و دانشگاه VGTU لیتوانی، روز دوشنبه ۱۳۹۸/۲/۲ دانشگاه تربت حیدریه پذیرای دو تن از اساتید دانشگاه VGTU بود. در این نشست علمی که اساتید و تعدادی از دانشجویان گروه مهندسی طبیعت حضور داشتند، آقایان داریوس پوپواسPopovas  Darius  و کازیس پلسکیس  Dr. Kazys Pleskis از دانشکده مهندسی محیط زیست  آن دانشگاه در محل سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه تربت حیدریه سخنرانی کردند در فرصتی که در همراهی آنها با آقای مهندس یثربی بوجود آمد ، بخشی از برنامه ها و فعالیتهای شرکت آما برای ایشان ارائه شد.

با توصیه ها و راهنمایی های دکتر پلسکیس استفاده از پهپاد برای فتوگرامتری برد کوتاه و تهیه نقشه های سه بعدی با مقیاس بزرگ که به شدت مورد نیاز بخش های مختلف دولتی و شخصی در زمینه حفاظت محیط زیست است ، مطرح شد.

نیاز به تهیه نقشه های زیست محیطی برای حفاظت بهتر از یک سو و گسترش فضاهای شهری که تهدیدی جدی برای محیط زیست محسوب می شود ،از سوی دیگر ، نقش و اهمیت تولید نقشه های دقیق و به روز را  توسط این شرکت توجیه می کند.

این شرکت هم اینک فعالیت های گسترده ای در زمینه تولید نقشه های دقیق سه بعدی از مناطق مختلف دارد و در کنار آن فعالیتهای آموزشی خود را نیز گسترش داده است. پروژه مهم تغییرات زیست محیط در دشت مشهد و بررسی تغییرات با استفاده از مقایسه تصاویر در سالهای گذشته و حال از کارهای مهمی است که توسط کارشناسان این شرکت در حال انجام است.

شرکت آما در نظر دارد تا  ضمن ارتباط با اساتید اروپایی و ایرانی پروژه GEONETC ،علاوه بر بخش های آموزشی و ترویجی در پروژه های مبتنی بر ۳D GIS در سطح کشورهای همسایه ایران نظیر عراق، عمان، افغانستان و سایر کشورهای عربی نیز فعالیت نماید.

 

جهت مشاهده رزومه شرکت آینده سازان مکان مبنای آریا اینجا کلیک کنید